Campering, choć zdobywa coraz większe grono fanów, wciąż w Polsce nie jest powszechnie znany. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko nieświadomość takiej możliwości, ale także lęk przed nieznaną formą podróżowania. Wielu osobom może wydawać się, że wycieczka kamperem wymaga od nas ogromnego wkładu pracy i organizacji. Jednakże nic bardziej mylnego.

Campering – co musisz o nim wiedzieć?

W najprostszych słowach kamper można określić mianem mobilnego środku lokomocji, w którym możemy mieszkać. Samochody mogą różnić się od siebie wielkością, lecz zazwyczaj kamper nie przekracza wielkością rozmiarów samochodu dostawczego, choć i są takie wielkości autobusu. kampery są bardzo wszechstronne oraz komfortowe, a w ich bagażnikach możemy zmieścić przedmioty, których zazwyczaj nie moglibyśmy wziąć ze sobą w podróż, jak sprzęt turystyczny, rowery czy zapasy jedzenia. Jeżeli zaś chodzi o kwestie uprawnień, to z prawem jazdy kategorii jesteśmy uprawnieni do prowadzenia kampera o masie do 3,5 tony.

Wynajem kampera

Jeżeli zdecydujemy się na wypożyczenie pojazdu, to po załatwieniu formalności, takich jak wybór kampera, dostaniemy dowód rejestracyjny, polisę OC oraz oczywiście kluczyki. Tutaj istotną kwestią jest sprawdzenie ważności polisy, jak i wypytanie obsługi o wszystkie kwestie techniczne, typu: podłączenia auta do sieci elektrycznej i wodociągowej, jak opróżniać toaletę na postojach, czy obsłużyć butlę z gazem. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy mamy niezbędne wyposażenie, takie jak: kliny najazdowe, czy gumowy wąż z kompletem końcówek do różnych kranów. Warto też spytać o meble kempingowe, które może i nie są najważniejsze w czasie podróży, ale są na pewno przydatne podczas postojów.

Jeżeli jesteśmy już przy kwestii postojów to przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić, ile na naszej trasie ich jest. Istotne są także postoje na noclegi, tutaj warto jest się zainteresować przepisami prawnymi w innych państwach, jeżeli chodzi o tę kwestię. Nasz kraj jest na szczęście dla kamperowców pod tym względem łaskawy, ponieważ u nas praktycznie nie ma zakazów nocowania w atrakcyjnie turystycznych miejscach, a i campingów u nas nie brak. Niektóre z nich oferują nawet specjalne miejsca dla kamperów i możliwość ich serwisowania. Miłośnicy camperów w Polsce, prócz naszego kraju, często wymieniają jako cel podróży też Francję, Włochy i Norwegię.

Najpierw podróż w głąb internetu, później kraju

Podróż kamperem to temat rzeka, jest on prawie tak samo nieograniczony, jak sama wycieczka. Dlatego warto przed wyjazdem przejrzeć internet pod kątem planowania podróży i prześledzić trasę na mapie, by później móc bez żadnych nerwów cieszyć się tą niezależną przygodą.

Co znajdziesz we wnętrzu kampera? Jak wygląda w środku? To pytanie niezwykle często pada wśród…

Udostępnij
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim Sylwester. Choć do pożegnania starego…

Udostępnij
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

Lato powoli kończy się, dlatego też nachodzące dni będą coraz krótsze. Nie oznacza to jednak,…

Udostępnij
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest
Udostępnij
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest
logo-footer